Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

BRC IOP

BRC İOP Standardı Nedir?

 BRC IOP standardı (Ambalajlama Enstitüsü),  gıda üreticilerine ve perakendecilere legal sorumluluklarını yerine getirme konusunda destek olma gayesi ile  hazırlamıştır. Standart perakendecilere gıda ürünleri adına ambalaj temin eden kurumların incelenmesi adına bir temel meydana getirerek tüketicilerin muhafazasını sağlamaktadır.

 BRC IOP standardı kapsamında Güvenli gıdanın tüketimi adına ambalajın uygun sistemler ve analizlerden geçtikten sonra özel markalı ürünlerde faaliyetinin sağlanması gerekmektedir. Bilindiği gibi ambalajdan asıl istenilen gıdayı, bulaşmalara karşı muhafaza etmek ve gıdanın verimliliğini ve güvenliğini raf ömrü boyunca korumaktır. Fakat aynı ambalaj malzemesi doğru şekilde tercih edilmediğinde gıdaya değişik kimyasal maddeleri bulaştırma riskini de birlikte getirebilir. Gıda maddeleri, herhangi bir gıda dışı materyalle temasta bulunduğunda bir kimyasal geçiş ya da bulaşma olasılığı her zaman vardır.

 Ayrıca gıdalar ambalajlarında senelere varacak kadar uzun zaman kalabilirler. Bu nedenden dolayı gıdalar adına bu kimyasal geçiş yada bulaşma olasılığının en yüksek olanı materyal ambalajlardır. İyi bir ambalaj hem güvenilir hem görevini tamamen yerine getiren hem de teması gerçekleştiği gıda örneklerine migrasyon ismi verilen bileşenleri geçirmeyen yapıda olmalıdır. Migrasyon olayı gıda üreticileri bakımından göz önüne alınması gereken önemli bir kimyasal tehdit kaynağıdır. Bu sebeple ambalaj malzemeleri, gıda güvenliği bakımından bir hammadde, girdi ve yardımcı malzeme şeklinde ele alınmalı ve oluşturabileceği tehditler ve umut edilen yararları bakımından incelenmelidir.

 BRC/IoP ambalaj standardı, İngiltere tarafından yayınlanmış bir standart olmasından dolayı özellikle İngiltere’ye ihracat gerçekleştirecek gıda imalatçılarının ambalaj malzemesi tedarikçileri adına uygundur. Ama yalnız İngiltere’ye ihracat gerçekleştirecek kurumlar için geçerli değildir. Aynı süreçte ülkemizde faaliyet eden İngiltere kökenli perakende yada kitle pazarlama kurumları içinde geçerlidir. İngiltere kökenli gıda imalatçılarının ambalaj malzemesi tedarikçileri de bu kapsama dahil olmaktadır. Aynı süreçte İngiltere kökenli zincir marketlere ürün satan firmaların ambalaj malzemesi tedarikçileri de BRC/IoP ambalaj standardına göre imalat gerçekleştirmekle yükümlüdür.