Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

PAS 223

PAS 223 Nedir?

 

PAS 223, yiyecek ve içeceklerin dizaynı ve imalatının paketlenme adına ön şart proğramlarının (PRP'ler) gıda güvenliğini çözebilmek için özel olarak geliştirilmiştir. Concivío ISO 22000, gıda tedarik halkası boyunca milletler arası standart yönetim ağları, gıda güvenliği ağları ile beraber  uygulanacaktır. PAS 223 sertifikası, gıda ambalaj imalatında gıda güvenliği risklerini kontrol edilmesine yardımcı olmak adına PRPS tasarım ihtiyaçlarının koruması şartlarını kapsar. Pas 223 Belgelendirmesi için Türcert Belgelendirme kuruluşumuza müracaat ediniz.

 

Pas 223, gıda ambalajı tedarik eden hacimsel olarak geniş çaptaki işletmeler adına faaliyete konmaktadır. PAS 223 kapsamı dahilinde bulunan saha standartlarını, ekipman bakımını, ekipmanları depolama ve nakliye faaliyetini, satın alma işlemi yönetimini, temizlik ve sanitasyonu, pest kontrol işlemini, personellerin hijyenini, ürün geri çağırma prosedürünü, ürünleri muhafaza etme ve ürünlerin tasarımını ve bunun gibi alakalı  birden fazla önemli konuyu kapsamına almaktadır.

 

PAS gıda ambalajı imalatını gerçekleştiren her işletmeye işletme büyüklüğü ve kompleksitisi göz önünde bulundurulmaksızın faaliyete geçirilebilir.PAS 223 gıda zincirinin diğer halkaları için meydana getirilmemiştir ve faaliyete geçirilemez. Gıda ambalajı imalatı gerçekleştiren firmalar farklılık arz etmektedir ve bu dokümanda yer bulan her ihtiyaç her kuruluş tarafından faaliyete geçirilemeyebilir. Her kuruluş her bir ihtiyacı içeren kendi dokümante edilmiş kendi gıda emniyeti risk ve tehlike değerlendirmesi oluşturmalıdır. İhtiyaçların uygulanamadığı özel hususlar olduğunda ise bu dokümanda teknik nedenleriyle beraber belirtilmelidir.

 

PAS 223 bir yönetim sistem standardını teşkil etmemektedir. İçeriğine göz atıldığında kurumların var olan sisteminde devamlı olarak iyileştirmenin bir unsuru olarak yer almaktadır.