Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

Belgelendirme

Sertifika , bir nesnenin, kişinin veya örgütün belirli özelliklerinin onaylanması anlamına gelir. Bu onay, genellikle bir tür dış inceleme, eğitim, değerlendirme veya denetim şekli tarafından sağlanan, ancak her zaman değil . Akreditasyon , belirli bir organizasyonun sertifikasyon sürecidir. Eğitimde Ölçüm Ulusal Konseyine göre, bir sertifikasyon testi, belirli bir mesleki alanda bireylerin bu alanda "uygulamaya yetkili" olarak etiketlenecek kadar bilgili olup olmadıklarını belirlemek için kullanılan bir sertifikalandırma testidir

Belgelendirme Türleri

Modern toplumda en yaygın belgelendirme türlerinden biri , bir kişinin genellikle bir sınavı geçmesi ve / veya bir çalışma programının tamamlanması ile bir işi veya görevi yetkin bir şekilde tamamlayabildiğinin onaylandığı profesyonel belgelendirmedir . Bazı profesyonel sertifikalar, sertifikasyonun verilmesinden önce ilgili alanda iş deneyimi edinmesini de gerektirir. Bazı profesyonel sertifikalar, tüm sertifika gereksinimlerini tamamladıktan sonra ömür boyu geçerlidir. Diğerleri belirli bir süre sonra sona eriyor ve daha ileri eğitim ve / veya sınavlarla sürdürülmeleri gerekiyor.

Sertifikalar, bir meslek içerisinde, başvuruda bulundukları uzmanlık düzeyi veya uzmanlık alanına göre farklılık gösterebilir. Örneğin, BT Endüstrisinde yazılım testçisi , proje yöneticisi ve geliştirici için farklı sertifikalar bulunmaktadır . Ayrıca, Oftalmolojideki Müttefik Sağlık Personeli Ortak Komisyonu , aynı meslekte, ancak artan bir karmaşıklıkla birlikte üç sertifika sunmaktadır.

Sertifika, bir kişinin bir konu alanında yeterli bilgiye sahip olduğunu, sadece testi geçtiğini göstermez.

Sertifika, yasal olarak bir meslekte pratik yapabilme veya çalışabilme durumuna işaret etmez. Bu lisans . Genellikle, lisans kamu koruma amacıyla bir kamu kuruluşu tarafından yönetilir ve bir meslek birliği sertifikasyonunu yönetir. Ruhsat ve belgelendirme, her ikisi de belirli bir bilgi veya beceri düzeyinin gösterilmesini gerektirdiğinden benzerdir.

Modern toplumda yaygın olarak kullanılan bir diğer sertifika türü de ürün sertifikasıdır . Bu, bir ürünün kalite güvencesine benzer şekilde asgari standartları karşılayıp karşılamadığını belirlemeyi amaçlayan işlemleri ifade eder . Her ülkede farklı sertifika sistemleri mevcuttur. Örneğin, Rusya'da bu GOST R Restest'tir .

Üçüncü taraf sertifikası

Birinci taraf sertifikasyonunda, mal veya hizmeti sağlayan kişi veya kuruluş, belirli talepleri yerine getirdiğine dair güvence sağlar. İkinci taraf sertifikasyonunda, bir bireyin veya kuruluşun ait olduğu bir dernek güvenceyi sağlar. Üçüncü taraf sertifikası, bir ürün, kişi, süreç veya yönetim sistemi ile ilgili belirtilen şartların yerine getirildiğini beyan eden bağımsız bir değerlendirmeyi içerir.

Bu bağlamda, Onaylanmış Kuruluş , bir akreditasyon organı tarafından yetkilendirilmiş üçüncü taraf, akredite bir organdır. Standartların ve düzenlemelerin tanımlanması üzerine, akreditasyon kurumu bir Onaylanmış kuruluşun üçüncü taraf sertifikalandırma ve test hizmetleri sunmasına izin verebilir. Önceden tanımlanmış kodlara uyumu sağlayan ve değerlendiren , aynı zamanda resmi bir sertifikalandırma işareti veya uygunluk beyanı sağlayan her şey.