Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

ISO 27031 Bilgi Ve İletişim Teknolojileri İş Sürekliliği

ISO 27031 Bilgi Ve İletişim Teknolojileri İş Sürekliliği

ISO 27031 Nedir?
Iso 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesinin hedefinin gerçekleşmesini ve iş sürekliliğini amaçlayan standardıdır.

 

Iso 27001 standardının içerisinde yer alan İş Sürekliliğinin sağlanması maddesinin nasıl yapılması gerektiğini kapsamlı bir şekilde açıklayan bir standarddır. İş sürekliliğini geliştirirken bizlere rehber olabilecek bir standarddır.

 

ISO 27031 Standardı Neleri Kapsamaktadır?
Bilgi ve iletişim teknolojileri artık hayatın her alanında özellikle iş hayatında süreçlerin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Bu yüzden bilgi teknolojilerinin sistematik olarak tüm risklerinin belirli periyotlarda gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Bunun yapılması ile İş Sürekliliği sağlanmış ve Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi desteklenmiş olmaktadır. Iso 27001 standardını desteklemek amacıyla oluşturulmuş en önemli standart olma özelliğini taşır.

 

Iso 27031 ve ISO 22031 Standardı Arasındaki Farklar Nelerdir?
Iso 22031 standardı iş planlarının tümünü gözönünde bulundururarak İş Sürekliliği hedef almaktadır. Örneğin; Ekonomik kriz, belirli bir sektörde yaşanabileecek ürün tedarik sıkıntısı gibi iken Bilgi ve İletişim teknolojileri altyapısı, operasyonları ve bunların bozulma etkilerini ele almakta ve kontrolünü sağlayan bir standarddır.

 

Bu nedenle yöentimsel iş sürekliliği için ISO 22031 standardı uygun iken bilişim teknolojilerinin de içerisinde yer alacağı teknik süreçler tanımlanacaksa ISO 27031 İş Sürekliliği Standardı daha uygundur.

 

ISO 27031 Standardı Ana Maddeleri
Kritik Yetkinlikler ve Bilgiler: Bilgi Teknolojileri İş Sürekliliğini tanımlarken en kritik sorulardan birisi de bu bilgilere kim ya da kimlerin erişme yetkisi olacaktır.
Altyapı: Bilgi teknolojileri bozulma ve kurtarma koşulları nelerdir?
Teknoloji: Kuruluş için faaliyetlerle ilgili gereken teknoloji
Veri: İş faaliyetlerinin geri yüklenmesi faaliyeti için gereken zaman ve faaliyetler
Süreçler: İş sürekliliği ile ilgili süreçlerin tanımı
Tedarikçiler: İş süreçlerinin sürekliliğini sağlayacak donanımsal ve yazılımsal altyapıların tedarikçilerinin değerlendirilmesi.

 ISO / IEC 27031 Belgesi ile ilgili her türlü sorularınızı Türcert uzmanlarına danışabilirsiniz.