Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

RoHS

RoHS ile gezegen ve insan sağlığını koruma kapsamında, elektronik ve elektrikli araçlarda faaliyeti sınırlandırılan tehlike arz eden maddeler (Mevzuat 2002/95/EC). AB RoHS mevzuatının temel gayesi, çevreyi ve insan sağlığı muhafaza etmek ile bazı tehlike arz eden ürünlerin elektronik ve elektrikli araçlarda faaliyeti sınırlamaktır. Mevzuat, 1500 VDC’den 1000 VAC’ye kadar işleyen araçların hepsinde kullanılmakta olup ev ahizeleri, elektrikli ampuller, tıbbi cihazlar ve kontrol araçlarını barındıran 10 sınıfı kapsamaktadır.

 

2003 yılının Şubat ayından itibaren, RoHS mevzuatı, tıbbi cihazlar ve kontrol araçlarını barındıran elektronik ve elektrikli araçların hepsinde tehlike arz eden maddelerin faaliyeti sınırlandırılmıştır. RoHS ile gezegen ve insan sağlığını koruma mevzuatı, aynı anda ağır metallerin yerine güven veren alternatiflerinin tedarik edilmesini gerektirmektedir. Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak, üretici kuruluşlara ve ithalatçı firmalara, güvenli olan ve az masraflı sıradan uyumluluk testlerine danışmanlık hizmeti sunarak yardımcı olmaktayız.

 

Türcert Olarak Faydalanabileceğiniz Hizmetlerimiz
» En üst seviyedeki test danışmanı uzman ekibimiz, en güncel ülkeler arası çevresel düzenlemeleri kavramanıza destek vermekle birlikte ürün uyumluluğunuzu sağlamanıza da yardımcı olmaktayız.
» Profesyonelleşmiş ve dikkatli test danışmanlarımız ile tehlikeleri indirgeme ve ürün emniyetini sağlamanıza destek vermekteyiz.
»  Deniz aşırı alıcılar test raporlarımızı tanımaktadır, bu sebeple sizlere büyük küresel piyasa girmenizi sağlamaktadır.

RoHS'un faaliyetini kısıtladığı maddeler ve çeşitleri bakımından AB RoHS mevzuatı elektronik ve elektrikli ürünlerde, aşağıda yer alan listedeki tehlike arz eden maddelerin faaliyetini kısıtlandırmaktadır,

 

» Civa (Hg)
» Kurşun (Pb)
» Dibütilfitalat (DBP)*
» Bis (2-etilekzil) fitalat (DEHP)*
» Krom VI (Cr VI)
» Hekzabromosiklododekan (HBCDD)*
» Kadmiyum (Cd)
» Polibromlu difenil eterler (PBDE)
» Polibromlu bifeniller (PBB)
» Bütil benzil fitalat (BBP)*

Müsade edilen limitler yüzde 0.1 (1000 ppm) biçimindedir. Kadmiyum adına müsade edilen limit ise,homojen ürünün ağırlığının yüzde 0.01 (100ppm)’dir.

Ürün Çeşitliliğimiz
» Elektronik  ve elektrik ürünler
» Küçük ev araçları
» Işıklandırma araçları
» Geniş ev araçları
» Tüketici araçları
» Telekomünikasyon ve bilgi iletişim araçları
» Oyuncaklar ve spor aletleri
» Kontrol ve gözlem araçları
» Elektrik ve elektronik el aletleri (geniş boyutta endüstriyel araçlar hariç)
» Otomatik dağıtıcılar
» Tıbbi cihazlar (iltihaplı ve nakil edilmiş araçlar hariç)