Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

Orta Doğu Ülkeleri İçin Onay

Kuveyt, Suudi Arabistan ve Irak’a Güvenli İthalat Ve Hizmetler

Kuveyt Suudi Arabistan ve Irak!a guvenli ithalat ve hizmetler, konusunda Türcert Belgelendirme şirketi olarak Almanya, Arap pazarının baş ihracatçı ülkelerden bir tanesi olduğunu belirtebiliriz. Türcert belgelendirme  kuruluşu olarak Suudi Arabistan’a gerçekleşecek ihracata uyumluluk belgeleri oluşturulması ile alakalı senelere varan tecrübeye sahibiz. Kuveyt’e gönderilmesi hedeflenen ürünlere KUCAS (Kuveyt uyumluluk değerlendirme taslağı) yönergelerince danışmanlık yapmaktayız.İhtiyaç duyulan incelemeleri gerçekleştirir ve ithal edilen ürünlerin piyasaya arz edilmesi için gerekli görülen teknik denetim raporunu oluşturmaktayız.

 

Irak adına, size ürünlerinizi 12 değişik ürün sınıfında ithalatını gerçekleştirmeniz adına danışmanlık hizmetinde bulunmaktayız. Uyumluluk belgemize (CoC) başarı ile sonuçlanan bir testten sonra ve nakliye incelemesinden önce sahip olacaksınız.

 

İlk Bakışta Faydalanabileceğiniz Hizmetlerimiz
Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak ürün onayı için sunduğumuz belgelendirme ve danışmanlık hizmetlerimiz ile;

 

» Profesyonelliğimiz ve deneyimimiz sayesinde maddi konuda tasarruf gerçekleştirebilirsiniz.
» Küresel rekabet ortamında liderliğe yükselebilirsiniz.
» Belirlemiş olduğunuz bir pazara hızlı bir giriş gerçekleştirme imkanından yararlanabilirsiniz.

Suudi Arabistan

Tüketim Ürünleri
Suudi Arabistan’a ithalatı yapılması hedeflenen çoğu ürüne uyum belgesi (CoC) gerekli görülmektedir.Bu ürününüzün tüketiminin muhafaza edilmesinden dini kurallara varıncaya kadar, milli mevzuatlar ile uyumluluğunu onaylar.Suudi Arabistan vergi  ve gümrük bürosu, bu arada, her bir teslimat adına yeni bir uyumluluk belgesi istemektedir.Yenilenen teslimatlarda var olan belge tekrardan faaliyet ettirilmekte ve bu durum belgelendirme aşamasını büyük derecede kolay hale getirmektedir.CoC kuralının istisnaları hükümet organlarına iletilen ürünleri kapsamına dahil etmektedir. Türcert belgelendirme kuruluşu olarak Suudi Arabistan standartlar organizasyonu (SASO) tarafından akreditemiz gerçekleşmiştir.

 

Telefon Teknolojisi
Kamunun faaliyetine açık telefon şebekesinde kullanılması için tasarımı yapılan cihazların hepsine iletişim ve bilişim teknoloji komisyonu (CITC) tarafından onaylanması gerekmektedir.

 

Enerji Verimliliği
2010 nisan ayından başlayıp oldukça yüksek düzeyde enerji harcamasına sahip cihazlar enerji verimliliği adına testi yapılması ve belgelendirilmesi zorunludur.Bu CoC ihtiyaçlarına ilave olarak gerçekleştirilmektedir.Ürün verimlilik etiketine sahip olunmadan SASO’ya kaydı yapılmalıdır.

 

» Klimalar
» Çamaşır makineleri
» Dondurucular, buzdolapları ve kombinasyon birimleri

 

Tıbbi Ürünler
Suudi Arabistan, tıbbi ürünlerine kendilerine ait onay prosedürlerini şu zamanlarda geliştirmektedir. Bu geçiş döneminde, imalatçı kuruluşlar GHTF’nin 5 kurucu üyesinden (ABD, Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada veya Japonya) gibi ülkelerin herhangi birinden onay almak mecburiyetindedir. Ek milli ihtiyaçlar Suudi Arabistan pazarına tanıtılan ürünlere yapılmaktadır. Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak SFDA tarafından alakalı onay ölçütlerini analiz etmek adına belgelendirme ve danışmanlık yetkisi verilen bağımsız kuruluştan biri tanesiyiz. Güncel bilgi adına, teknoloji ve lütfen tıbbi ürünler  üzerine  hazırlamış olduğumuz Türcert web sitemize ziyarete bulununuz.

 

Kuveyt

Kuveyt İçin Gereken Onay 
KUCAS; yani Kuwait uyumluluk analiz etme taslağı Kuveyt sanayisi için kamu yetkisi (PAI)’nce sunulan ürün onayı adına yerel bir sistemdir. Ürününüze bir teknik inceleme raporuna sahip olmalısınız. Türcert belirlenen bir  danışmanlık ve belgelendirme kuruluşu olarak tarafımızdan da verilmektedir. Bu rapora sahip olmada konusunda başarılı olamadığınız durumda, ürününüzün testi yerel laboratuvarlarda yapılacak ve onayı yapılana kadar gümrükte tutulacaktır. Testi olumsuz şekilde neticelenen ürünler geri iade edilecektir.

 

Almanya’da Teknik Denetim
2008 yılının son günlerinden bu zamana, PAI’cenin vekili şeklinde hareket etmekte, ihracatçı firmaların kendi ülkelerinde ürünleri KUCAS yönergelerince test ve TIR’ları vermek adına Türcert olarak belgelendirme ve danışmanlık yetkisi verildik.Ev aletlerini, elektrikli oyuncakları, endüstriyel gazla ve elektrikle çalışan cihazlara test uygulamaları için belgelendirme ve danışmanlık hizmeti gerçekleştiriyoruz.

 

Yinelenen Teslimatlarını Kolay Duruma Getiren Prosedürler
Teknik inceleme raporu nakliye kapsamında bulunan farklı ürünleri içermektedir. Aynı ürünün yinelenen teslimatları kolaylıkla  sertifikalanabilir. TIR yerel mevzuatlarla beraber, elektrikle çalışan ürünler adına IEC mevzuatları gibi ülkeler arası teknik standartlara dayanmaktadır

 

Irak

Irak’ta Zorunlu Kayıt
Türcert belgelendirme kuruluşu olarak Irak cumhuriyetince ihracat öncesi uyumluluk onayı (VOC)’na atanmış bir kuruluşuzdur. 2013 yılından itibaren Türcert belgelendirme kuruluşu olarak Irak güvenlik ihtiyaçlarını tedarik eden ürünlerin hepsi için uyumluluk belgeleri ve danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

 

VOC programı Irak milli standartları ve ülkeler arası ihtiyaçları bir arada toplayan minimum 12 ürün sınıfını kapsamaktadır.Program Irak’a ithal edilen ürünlerin hepsi hem çevre hem de tüketiciler için asgari güvenlik düzeylerini tedarik ettiklerini garantiler. Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşumuzca verilen uyumluluk belgesine sahip olan ürünlerin, Irak gümrüklerinde daha hızlı piyasaya arz edilmesine imkan sağlayacaktır. Irak ICIGI programı diğer ithalat analiz programlarına benzeyen bir aşamayı takip eder. Aşağıda, ürün uyumluluğunu sağlamak adına gerçekleştirilmesi gereken adımlar temel hatlarıyla belirtilmektedir:

 

Onay Talebi
Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak bize, ihracatçı  ve ithalatçı firmalar bir onay talebin danışmanlık hizmeti müraacatında bulunmalıdır. Bu talep aşağıda yer alan belgeleri kapsamaktadır

 

» Türcert müracaat formu
» Proforma fatura, nihai fatura, kredi mektubu
» Kalite yönetimiyle ve güvenlik sistemleriyle alakalı belgeler (İso 22000, HACCP, İso/TS 16949,  İso/TS 16949,  İso 9001, İso 13485.)
» İhraç edilmesi koordine edilen ürünler için mevcut olan uyumluluk belgeleri: Güvenlik belgeleri, test raporları, uygun güvenlik standartları yada mevzuatlarınca inceleme raporları: IQS, İso, İso/IEC,  EN/BS 

 

Belge Tasdiki
Alakalı belgelerin ibrazını takiben, Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak, Irak standartlarını tedarik etmelerini sağlamak adına belgeleri analiz ederek kontrolünü gerçekleştirmekteyiz.

 

Fiziksel Denetim
Ürünün türüne ve uygun sertifikalandırma bağlı, sertifikalandırma ürünlerin belge analiz aşaması boyunca tanımı yapılanlarla uyumlu olup olmadığının kontrolü için istenilecektir. Şüphe duyulduğunda Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak analiz, ek değerlendirme ve karşı analiz adına örnekleri alabiliriz.

 

Uyumluluk Sertifikası

Gidilen Yerde Onayın Yapılması
Belgenin onayı varış bölgesinde gerçekleşecektir. CoC doğrulanacak olup CoC ile ithalat belgeleri arasındaki tutarlılık onayı gerçekleşecektir. Irak gümrük görevlilerinin ihtiyatına bağlı yapılan nakliyenin durumu ve ürünlerin görseline bir inceleme yapılabilir.

 

Irak ICIGI programına ilave olarak, Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak ta benzer programlar adına diğer devletlerle beraber çalışma yapmaktayız. Bu dünyanın her bölgesinde stratejik konumlanan güçlü küresel ürün testi laboratuvarları, işimize ilave olan bir hizmettir.