Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

BRC Eğitimi

BRC Eğitimi

BRC Nedir?

 

BRCİngiltere’de bulunan perakende ticaretini temsil eden bir İngiliz ticaret firması olan British Retail Consortium’ un (İngiliz perakendeciler birliği) kısaltılmış ismidir. Standart, ilk olarak 1998’de İngiliz Perakendeciler Birliği’ nce gıda teknik standardı şeklinde yayınlanmıştır. 1998 yılından sonra 5 sefer revizyona geçiren standardın Ocak 2015 de yayınlanan 1 Temmuz 2015 de uygulanan 7. versiyonu yayınlandı. Standardın adı ülkeler arası hedefine uygun şekilde revizyona uğrayarak Global Gıda Güvenliği Standardıismini almıştır. BRC standardı, dünya genelinde gıda tedarikçi kuruluşunca özellikle de İngiltere perakendeci firmalarına ürün sağlayan firmalarca benimsenmektedir.

 

BRC nin ilk hedefe, ülkeler arası kabul edilmiş gıda güvenliği standartlarını bünyesine alan bir pencere meydana getirmek ve gıda güvenliğinin ilerlemesine destek vermektir. İçerik ve biçim bakımından standart, gıda üretici kuruluşların çalışma sistemleri konusunda fikirde bulunabilecek şekilde hazırlanmıştır. Bu şekilde gıda güvenlik şartları ve takip koşulları standardizasyonu oluşmuştur. Bu standart global gıda standardı mamule veya menşei devletine bakmaksızın İngiliz perakendeci kuruluşlar gıda ürünü temin eden satıcılar adına hazırlanmıştır. Standarda uygun sertifikalandırma üreticilerin, marka sahiplerinin ve perakendeci firmaların kendi yasal sorumlulukları yerine getirmelerine destek verirken nihai olarak da tüketicinin koruyucusu görevini alır.

BRC standardı, özellikle; kuruluşta HACCP ağının inşasını ve sürekliliğinin sağlanmasını, doküman haline getirilmiş ve verimli bir kalite yönetim ağının faaliyet ettirilmesini ve fabrika çevre standartlarının, proseslerin, ürünlerin ve çalışanın verimli olarak kontrolünün gerçekleşmesini şart koymaktadır.

BRC standartları, tüketicinin ürün güvenliğine karşı güven duymasını sağlar.

BRC Standartları
» Küresel standardı– Müşteri ürünleri (Customer Products)
» IOP teknik standardı–Ambalaj malzemeleri (PACKAGING MATERIALS)
» Küresel standart – Gıda (Food)
» Eğitiminin hedefi,
» BRC standardı, yeni ismiyle Global Standart For Food Safety-Gıda güvenliği adına Global Standart’ ın gıda kuruluşlarındaki yapılması bakımından ihtiyaçları açıklamaktır.

BRC Eğitimi İçeriği
» BRC standardına genel bakış
» BRC nedir?
» HACCP sistemi
» Terimler ve tanımlar
» HACCP koordinasyonu
» Kayıt ve dokümantasyon sistemi
» Teknik standardının içeriği
» Aşama kontrolü
» Ürün, proses, Personel incelemesi
» Fabrika altyapı standartları
» Sertifikalandırma koşulları 
» Faaliyet çalışmaları

BRC Eğitimi Süresi
Türcert belgelendirme kuruluşu olarak tarafımızdan BRC eğitimini 2 gün olarak belirlenmiştir. Bu eğitime belirlenen 2 günlük süre eğitime katılacak kişi adedine göre değişiklik gösterebilir.

 

BRC Eğitimine Kimler Katılabilir
BRC eğitimi; çalıştıkları kuruluşta standardın sistemlerini oluşturmak isteyen, var olan gıda güvenliği yönetim ağını geliştirmek ve bu standarda geçmek isteyen, bu sistemdeki rolünü kavramak ve ilerletmek isteyen, BRC denetçisi olmak adına ana bilgileri almak isteyenler bu eğitime katılabilir.

 

BRC Eğitimi Sertifikası
Kurs bitiminde kusa katılan şahıslar BRC eğitimi sertifikasına (katılım sertifikası) sahip olacaktır.