Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

Globalgap Eğitimi

Globalgap – İyi Tarım Uygulamaları (İTU) Eğitimi

Globalgap Eğitimi

 

GLOBALGAP eğitimi, Avrupa perakendeciliğinde iyi tarım uygulamaları standardı, Avrupa perakendeci kuruluşları Tarım Ürünleri Çalışma Grubu’nun, iyi tarım uygulamaları protokolüdür. Bu protokole yönelik çalışmaların gerçekleştirilebilmesi için 1999 senesinde, merkezi Almanya’da bulunan ve kar gayesi olmayan özel bir dernek inşa edilmiştir. Kurulan derneğin hedefi, Avrupa birliği ülkelerinde bulunan büyük perakendeci kuruluşların, kendi halkının sağlıklı tarım besinlerini tüketmelerini sağlayabilmek amacıyla, kendi memleketlerinde yetişen ve dışarıdan alınan tarım ürünlerinde aranan en düşük standartları yeniden düzenlenerek belirlemektir.

Globalgap eğitimi ile globalgap belgesine sahip olan üretici firmalar veya kuruluş, bu fikirle yola çıkarak, imal ettikleri tarım ürünlerinin daha verimli, üretimini gerçekleştirdiği ve ihracat ettikleri ülke pazarlarında öncelikli durum elde ederler. Özellikle son zamanlarda ülkemizdeki tarım ürünlerinin yapılan ihracatında tarımsal ilaç kalıntıları açısından önemli problemlerle karşılaşılmıştır. Bu durum, Türk tarım ürünlerinin itibarını negatif şekilde etkilemiş, yurt dışına ihracatı yapılan birden fazla ürünümüz geri iade olmuştur. Globalgap belgesi, bu tür olumsuz durumlarla karşılaşma tehlikesini yok etmek için birden fazla üretici kuruluşlarca seçilmeye başlanmış ve Türkiye adına önemli bir adım atılmıştır.

Globalgap, kritik kontrol noktaları ve tehlike analizi (HACCP), zarar teşkil edenlerle entegre ürün yetiştiriciliği ve entegre mücadele prensiplerini temel alarak, tarım ile alakalı yöntemlerin ve teknolojilerin devamlı gelişmesine destek vermektedir. Globalgap sertifikası ile insan sağlığına zarar teşkil eden fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kalıntılar barındırmadığı, çevre kirliliği oluşturmadan ve doğal dengeye zararda bulunmadan üretildiği, üretim esnasında, üretimle alakalı insanları ya da diğer canlılara negatif şekilde etkide bulunmadığı, tüketicinin yer aldığı ülkenin ve ürünün yetiştirildiği ülkenin tarım mevzuatlarına göre işlemler yapıldığı belgelenir.

Sonuç bakımından; Avrupa’da yer alan perakendeci firmaların dünyanın her bölgesinden imalat yaptıkları göz önüne alındığında, kendi aralarında yaşanan rekabetin de artmasına ilişkin olarak, gıda güvenliğinin önemi daha fazla yükselmiştir. Bu sebepten dolayı pazarda uzun ömürlü olabilmeleri için, raflarında bulundurdukları ürünlerin zarar teşkil etmeyeceği dair müşterilerine güvence ve garanti etmeleri zorunludur.

GLOBALGAP, IFS, HACCP, BRC belgeleri, perakendeci kuruluşlara gereksinim duydukları güvenceyi ve garantiyi tedarik etmiş olur. Bu tür standardın oluşmasının sebeplerinin altında marka imajının muhafaza edilmesi hususundaki önem yatmaktadır. Bu husus perakendeci kuruluşlar bakımından, müşterilerin algısı ve baskısı, medya analizleri ve baskısı, yasal zorunluluklar ve satışlarda yaşanan azalmanın ardından daha önemli durum halini almıştır. GLOBALGAP, IFS, BRC, HACCP sertifikaları, birden fazla kuruluşun tedarikçi firması olabilmek için ön şart olması ve genel olarak talep edilen asgari gıda güvenliği koşullarını barındırması açısından ticari bir bilet durumunu almıştır.

Globalgap – İyi Tarım Uygulamaları Eğitimi İçeriği
» İnceleme merkezleri ve İTU fv, af cb, uygunluk prensipleri
» GLOBALGAP’ın gelişimi ve iyi tarım uygulamaları
» GLOBALGAP, İTU kapsamları- alt dalları
» Kys ihtiyaçları, İTU ve Globalgap
» İTÜ ve GLOBALGAP belgelendirme süreci
» GLOBALGAP yönetmeliği
» İTU, Kys’nin ihtiyaç duydukları ve Globalgap
»İTU mevzuatı, dünyada ve ülkemizde bulunan mevzuat yasalar, yönetmelikler
» Risk analiz etme
» GLOBALGAP’ın  temel terimleri, yönetmeliği, genel bilgileri ve İTU

Globalgap – İyi Tarım Uygulamaları (İTU) Eğitimi Süresi
Türcert belgelendirme kuruluşu olarak tarafımızdan Globalgap – iyi tarım uygulamaları eğitimi süresi 2 gün olarak belirlenmiştir. Globalgap – iyi tarım uygulamaları eğitimine belirlenen 2 günlük süre Globalgap – iyi tarım uygulamaları eğitimine katılacak kişi adetine göre değişiklik gösterebilir.

Globalgap– İyi Tarım Uygulamaları Eğitimine Kimler Katılabilir
Globalgap –iyi tarım uygulamaları eğitimi, Globalgap ve iyi tarım uygulamaları inşası, işletilmesi ve analiz metotları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bireyler, kuruluşlarda Globalgap, ITU uygulamak ve iç kontrolcü olmayı hedefleyen ziraat mühendisleri ve bu konu kapsamında danışmanlık yapmak isteyen şahıslar bu eğitime
katılabilirler.

Globalgap–İyi Tarım Uygulamaları Eğitimi Sertifikası
Kurs bitiminde kursa katılan bireyler Globalgap – iyi tarım uygulamaları (İTU) eğitimi sertifikasına (katılım sertifikası) sahip olacaktır.

NOT: Eğitimin ardından eğitime katılanlara hazırlanacak olan katılım sertifikası, kursiyerlere Globalgap (Eurepgap) denetçiliği ve iyi tarım uygulamaları kontrolörlüğü yetkisine sahip olduğunu onaylayan bir belge değildir, ayrıca tarımsal yayın ve danışmanlık hizmetlerinin hazırlanmasına ilişkin yönetmelikte sözü edilen tarımsal danışmanlık yetki sertifikası yerine geçmez.