Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

PAS 220 Eğitimi

PAS 220 Eğitimi

PAS 220 Nedir?

 

PAS 220 standardı, Avrupa birliği gıda ve içecek sanayisi konfederasyonu (CIAA The Confederation of Food and Drink Industries) finansörlüğünde, dünya çapında G4 ismiyle bilinen 4 önemli gıda imalatçısı olan Danone, Kraft, Unilever ve Nestle’nin oluşturmasıyla 25 Ekim 2008 yılında yayımlanmıştır.

 

PAS 220 standardı, İSO 22000 standardının ön ihtiyaç programları ile alakalı ihtiyaçlarının kuruluşlarda tam olarak nasıl yapılması gerektiğini ayrıntılamak için bir rehber doküman ve guideline şeklinde oluşturulmuştur. Denetimi yapılabilir bir standart olmamakla birlikte, rehber doküman olduğu için tek başına sertifikalandırılamaz. İSO 22000 standardıyla birlikte denetimi yapıldığı zaman İSO 22000+PAS 220 standardına FSSC (food safety system certification) ismini almaktadır. FSSC bir süre önce GFSI ’nin kendilerini tanıması adına müracaat gerçekleştirmiş, tamamen onayı yapılmasa da 27 Mayıs 2009 yılında ilk onayı gerçekleşmiştir. FSSC ’nin CIES ’in teknik komitesi olan GFSI tarafından onayının yapılması perakendeci firmalara ürün üreten ya da private label ürün üreten üretici kuruluşlara BRC, IFS standartlarına gereksinim duymadan FSSC standardını gerçekleştirerek ürün satışını yapabilmeleri anlamını taşımaktadır.

 

PAS 220 Eğitim İçeriği
» Gıda güvenliği yönetim ağları
» FSSC nedir?
» PAS 220 nedir?
» Neden gereklidir?
» Standardın ön şart programları ve GMP ilişkisi.
» Standardın ihtiyaçları.
» PAS 220 ve İSO 22000 entegrasyonu.
» Gıda sektöründe faaliyet örnekleri.

FSSC (ISO 22000+PAS220) sertifikalandırma
Eğitim Süresi

Türcert belgelendirme kuruluşu olarak tarafımızdan eğitim 1 gün olarak belirlenmiştir. Eğitim için belirlenen 1 günlük süre,  eğitime katılacak kişi adedine göre değişiklik gösterebilir.

Eğitime Kimler Katılabilir
PAS 220 eğitimi, gıda maddelerinin imalatından ambalajlama faaliyetine, depolama işlemi ve taşımaya uygulamasın kadar bütün süreçlerde yer alan gıda halkasında yer alan kuruluşların personelleri ve yöneticileri, veteriner hekimler, gıda, ziraat, su ürünleri ve kimya mühendisleri, gıda teknikerleri ile PAS 220 inşa ermek isteyen ya da gıda güvenliği yönetim ağındaki etkileri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen şahıslar bu eğitime katılabilir.

PAS 220 Eğitimi sertifikası
Kurs bitiminde kursa katılan bireyler PAS 220 eğitimi sertifikasına (katılım sertifikası) sahip olacaktır.