Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

Brc Lojistik

BRC Lojistik Standardı Nedir?

BRC lojistic standardı, imalatı gerçekleşen ürünlerin bir yerden diğer bir yere taşınması ve depolanmasını gerçekleştiren kuruluşların uyması gereken gereklilikleri tanımlayan bir standarttır. Brc lojistik standardı, son tüketici ile ve gıda hizmeti veren kuruluşun arasında gıda güvenliği halkasının tamamlamak adına  meydana getirilmiştir. Standart ürünlerin taşıma faaliyeti, ürünlerin depolanma ve ürünlerin dağıtımının gerçekleşmesi için en iyi uygulama faaliyetlerini sağlamak için hazırlanmış bir standarttır. Standardın kapsamında gıdaların depolama faaliyetinin gerçekleşmesi ve taşınması işlemlerinin yapılması ile alakalı temel şartları ve diğer Brc gıda güvenliği faktörlerini içine almaktadır. 

 

BRC lojistic standardı yani depolama ve dağıtım standardı, 2006 yılının Ağustos ayında yayınlanarak gıda imalatçıları ile perakendeciler ve gıda dağıtımı hizmeti sunan kuruluşlar arasındaki zincir tamamlanmıştır. BRC lojistic standardı, ürünlerin depolama faaliyetini gerçekleştiren ve dağıtım hizmetini sunan kuruluşların analizinin gerçekleşmesi adına ortak bir zemin meydana getirerek perakendecilik faaliyeti sunan kuruluşlara ve diğer kullanıcılara yasal zorunlulukları tedarik etme ve tüketiciyi koruma konusu hakkında destek vermek maksadıyla geliştirilmiştir.         

 

Tedarikçilerinin menfaatlerini muhafaza altına alan birlik İngiliz perakende konsorsiyumu (BRC) tarafından geliştirilen BRC lojistic standardı gıdaların muhafaza edilmesi adına açık bir şekilde tanımı gerçekleşen ihtiyaçları belirtmektedir. Büyük Britanya perakendecilerinin neredeyse tümü tedarikçi kuruluşlardan BRC sertifikasına sahip olmalarını beklemektedir. Türcert belgelendirme kuruluşu olarak sizlere tek bir kaynaktan hizmet sağlamaktayız ve gıda için BRC lojistik küresel standardı doğrultusunda gıda üreticilerini sertifikalandırma hizmeti sunmaktayız. Paketleme materyallerinin üreticileri içinse, BRC paketleme faaliyetleri için küresel standartlar uyarınca bir sertifika vermekteyiz.  

 

Ticaret kuruluşları,  aracılık ve ithalatçılar kuruluşları; üretim, sevkiyat, depolama ve dağıtım uygulamalarını gerçekleştirmiyorlarsa bu standardın faaliyetinde bulunamazlar ve belgeye sahip olamazlar. Faaliyette, depolama ve dağıtım parçaları tek başına veya birleşik bir halde olabilir. Dağıtım parçası genel anlamda depolama ile beraber faaliyet içerisinde olabilir ve uygulama gösterebilir. Bununla birlikte, toptancılık faaliyetinde bulunma ve dış servis sağlama için depolama parçaları bir bütün halinde birleştirilerek ele alınabilir fakat onlar tek başlarına belgeye sahip olamazlar.

 

Türcert belgelendirme kuruluşu olarak BRC lojistik (depolama ve dağıtım) standardını ilerleten kuruluş olarak bu alanda yıllara dayanan bir uzmanlığa ve uzman bir ekibe sahiptir. Türcert sertifikalandırma kuruluşu olarak BRC standardının geliştirilmesi aşamasında da  teknik danışmanlık komitesine ve çalışma grubun aktif katılım göstermiştir.