Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

Oyuncak Testi

Oyuncaklarda uygunluk testi konusunda, Aileler çocuklarını bütün gün boyunca oyun oynarken izlemeyi çok sever; ama bazen bu mümkün görünmez. Her aileninde de bildiği üzere, oyun vaktinde bile kendine has gizli tehlikeler bulunmaktadır. Oyuncaklarda güvenlik testinin amacı bu tehlikeleri minimize etmektir. Oyuncakları 88/378/EWG sayılı oyuncak güvenlik direktifi ile EN 71 ve EN 62115 gibi Avrupa genelindeki standartlara uygun test ediyor ve sertifika vermekteyiz. Oyuncak ayılardan tren modellerine kadar, oyuncak direktifi çocukların 14 yaşına kadar olanları için tasarımı yapılan oyuncakların hepsi için geçerlidir. Ayrıca Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak, GS işaretini, ürünün sertifikasıyla beraber sahip olabilirsiniz.

 

Yararlanabileceğiniz Hizmetlerimiz
Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşu olarak sunmuş olduğumuz sertifikalandırma ve oyuncak testi danışmanlığı ile;

 

» Ürünlerinizin oyuncak direktifini tedarik ettiği ve pahalı hatırlatmalardan kaçınmanızı garantileyebilirsiniz.
» Oyuncaklarınızın güvenliği ve kalitesiyle müşteri güvenini oluşturabilirsiniz.
» Çocukları kirli ve tehlikeli oyuncaklardan muhafaza eder.
» Uyumluluk belgeleriyle sorumluluk tehlikesini minimize edebilirsiniz.
» Satın alma kararlarıyla müşterilerinize destek verebilirsiniz.
» Piyasada rekabette avantaj elde edersiniz.

Oyuncaklarda test danışmanlığımız ve ürünleriniz adına hem her yönlü test hem de kısmi test hizmetini vermekteyiz. Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşumuzun uzman ekibimiz aşağıda yer alan hizmetleri yürütmektedir:

 

» EN 71 sayılı ve 1-11 kısımlı AB şartları uyarınca mekanik ve fiziksel, kimyasal testler
» 2008 tüketici ürün emniyeti arttırılması yasası (ABD) uyarınca uygulanan testler
» Yiyecek ve hayvan yemi mevzuatları temelli sağlık değerlendirmeleri

 

Risk incelemesi
» GS işareti, LGA testli mühür veya Türcert belgelendirme kuruluşu olarak ürünlerin ve ürün türlerinin belgelendirilmesi

Oyuncaklarda risk değerlendirme konusunda, oyuncak direktifinin için meydana getiren kılavuzun yeni taslağı sadece 14 yaş altı çocuklar için özel üretimi yapılan oyuncaklar değil, çocukların oyuncak şeklinde kullanabileceği peluş gibi nesneler ve sırt çantaları, yumuşak oyuncak gibi birçok nesneyi de kapsamaktadır. Kapsamlı bir risk analizi de gereklidir. Uzmanlarımız alakalı olan standartların uyumluluğunu tedarik ve temin etmede, zorunlu risk analizini yürütmenizde sizlere destek vermekten  memnuniyet duyacağız.

 

Ürün Geliştirmede Risk Değerlendirmesi
Ürün geliştirmede risk analizinin bir unsuru olarak, bir ürününün risk kaynağının mevcut kapsamdaki ihtiyaçları bakımından uygunluğunun kontrolünü gerçekleştirmekteyiz. Fizibilite çalışmaları yaparak üretim sürecinde ve öncesinde yapılan risk analiziyle sizlere daha sonra yapılacak bir süreçte gerçekleşmesine ihtiyaç duyulacak değişiklerden kaçınmanız adına yardımda bulunarak her yönüyle detaylı hizmetler vermekteyiz.

Oyuncak direktifi belgelendirme ve test  konusunda 2009/48/AT sayılı Avrupa oyuncak direktifi hem avrupa topluluğu hem de AB yönetmeliğinde tahtında yer alan diğer ülkelerde piyasaya arz edilen oyuncaklar adına geçerlidir. Hem oyuncak imalatçı firmaları hem de ithalatçı şirketi içi geçerlidir. AB direktifi çocukları veya diğer şahısları, oyun esnasında meydana gelebilecek bir tehlikeden muhafaza için meydana getirilmiştir.

Oyuncaklarda ürün örnekleri yani Türcert kuruluşumuzun belgelendirme kapsamına dahil olan ürün örnekleri alt kısımda sıralıdır.

 

Dolgu oyuncaklar: dolgu oyuncaklar, oyuncak ayılar 
Oyuncak arabalar: oyuncak bebekler
Plastik oyuncaklar: plastik bina blokları

 

» Bilye kaykayı
» Oyuncak fırınlar
» Oyuncak bebekler
» Oyuncak dükkanlar
» Elektronik oyuncaklar
» Elektronik model trenleri
» Tahta oyuncaklar: tahta tren setleri, tahta bloklar
» Oyuncak enstrümanlar: klaksonlar, çıngıraklar, ksilofonlar, davullar