Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

Reach Belgesi Nedir?

Reach Belgesi Nedir?

 

Reach Belgesi, Avrupa Birliğinin kimyasal maddelerin karmaşık durumundan kaynaklı meydana gelebilecek çevre ve sağlık şartlarını inceleme altına alabilmek için gerçekleştirilen avrupa birliği mevzuatıdır. Kimyasal maddeleri meydana getiren verilere bakılarak üretimde, tüm ihtiyaç halkası kapsamındaki iletişimi kontrol altına almak için hazırlanmıştır. Kimyasal maddeler için oluşturulan MSDS formu ile CSR ( kimyasal güvenlik raporu) ile tutarlılık arz etmesi gerekmektedir. Bu belgeyi Türcert belgelendirme ve test danışmanlığı şirketimiz tarafından alabilirsiniz.

 

Reach belgesi ile istenen hedefler öncelikli olarak insan  ve çevre sağlığının muhafaza edilmesi, satıcılar ve üreticilerde ve kimyasal maddelerle alakalı meydana gelebilecek tehlikeler hakkında farkındalık yaratmak, kimyasal maddenin Avrupa birliği içinde satılmasını kolaylaştırmak, rekabet alanı düzenlemek, kimyasal maddelerin zararlarının yok edilmesi için ar-ge araştırmalarını arttırmak gibi hedeflerle yürürlüğe girmiştir. Bu gayeyle ithalatçılar ve üreticiler için Avrupa Kimyasal maddeler Ajansı’ na kayıt işlemlerinin gerçekleşmesi ile aşama başlar ve talep edilen verileri ileterek işlemlere devam edilir. Eğer senede 1 tondan fazla kimyasal madde üretip avrupa pazar sahalarına sürüyorsanız yada orada üretim gerçekleştiriyorsunuz reach belgesi kapsamına giriyorsunuz demektir. Reach Kapsamında olmayan maddelerin başında radyoaktif maddeler gelmektedir.

 

Gümrük ve atıklar kontrolü altındaki maddeler reach belgesi kapsam alanı dışında tutulmuştur. Hayvan ve İnsan ilaçları, gıda maddeleri, bitki muhafaza ürünleri özel yasalar kapsamı dahilindedir. Kimyasal maddelere ait verileri hazırlayıp sunduktan sonraki süreçte bu bilgilerin paylaşımı temeline dayanan sistem ile değerlendirme ve ön kayıt süreçlerinin ardından işlemler tamamlanır. Uygunluk kontrolü, değerlendirme işlemleri, dosya analiz edilmesi, madde analizi aşamalarını kapsamaktadır.

Kansere sebebiyet verebilecek kimyasal maddelerin, zehirli etki oluşturabilen, genetik yapıya etki eden, uzun süre boyunca doğada yok olmayan kalıcı kirlilik oluşturan maddeler yüksek derecede önemli statüsünde değerlendirilip reach belgesi dahiline alınmıştır.