Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

Fairtrade

Fairtrade Nedir?

Fairtrade, İlerleme kaydeden ülkelerde yer alan üretici kesime yardım etmeyi ardından sürdürülebilirliği teşvik etmeyi hedefleyen, pazar merkezi sosyal harekettir. İlerleme kaydeden uluslarda gelişmiş ülkelere gerçekleşen ihracatlarda, özellikle de el sanatları, kahve, kakao, çay, muz, pamuk, meyveler ve çiçekler gibi ürünlere sosyal harekete konu esas ürünlerdir.

Gelişme arz eden uluslarda yer alan küçük çaplı üretici kuruluşların ve aile firmaların ürünleri açısından adil ile stabil ücret politikası uygulamayı kabul eden müşterilerin, gönüllülük esası ile oluşturulmuş harekettir.

Böylece bu küçük üreticiler ve işletmeler var olma savaşında ayakta kalabilecek, sürekli ve sabit gelirleri ile geleceğe ilişkin planlarını daha rahat yapabilecek, ürün kalitesinden ve çevreye saygıdan ödün vermeden üretimlerini gerçekleştirme olanağı bulabileceklerdir.

2002 yılında günümüzdeki “Fairtrade” belge işareti hazırlanmıştır. 2004 yılında ise ülkeler arası adil ticaret organizasyonu 2 değişik departman kapsamında çalışmalarını sürdürmeye başladı.

Fairtrade Standardı; üreticilerin desteklenmesi kapsamında ele alınan standartlar ve kriterler üzerinde çalışırken, Türcert uluslar arası belgelendirme ve test danışmanlığı kuruluşumuz; kuruluşların adil ticaret kapsamında gerçekleştirecekleri ticari icraatları belgelendirme ile ilişkili işlemleri gerçekleştirmektedir.