Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

Friend Of The Sea

Friend Of The Sea Nedir?

Friend of the sea, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur.Sürdürülebilir deniz balıkçılığının ve su ürünlerinin deniz yaşam sahalarının korunması için STK’lar tarafından yürütülen bir sertifikasyon sürecidir. Sea friend tarafından meydana getirilen örgüt, dünya adası enstitüsü'nün yayımlamış olduğu Dolphin-Safe ve Yunus-Safe projeleri milyonlarca yunus ve orkinosun ölümden sonra sürdürülebilir deniz hareketini başlattı.

 

Greenpeace, sürdürülebilir deniz mahsulleri için hiçbir zaman tamamen güvenilir bir sertifikasyon sisteminin olmadığı görüşündedir. Greenpeace, kendi değerlendirmelerinin geçerli olduğunu kabul etmesine rağmen, güçlü çevre standartlarını benimsemiş ve geniş bir kapsamı bulunan greenpeace halen deniz dostlarına ulaşamamaktadır. Bu Güvenli Yunus Projesi 2006 yılında İtalya'da kurulan ve onanan, balıkçılığa, yetiştiriciliğe ve yakalamaya teşvik etmeye yönelik milletler arası bir program olarak faaliyet göstermektedir.

 

Bugüne kadar yaklaşık 30 adet balıkçı ile dünya çapında 50 adet üretici bu sertifikaya sahip olmuştur. Friend of the sea satın alınabilir mahsuller ile bir veri taban belirterek tüketicilere sertifikalı ürünler almaya teşvik etmektedir.