Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

EFISC

EFISC

EFISC Avrupa yem içeriği güvenliği sertifikası, Avrupa normalarına uygunluğu amaçlayan ve Avrupa Yem İçerikleri Güvenliği Sertifikası anlamına gelmektedir.

 EFISC, Avrupa Yem Endüstrisi Kuruluşllarının biraraya gelerek oluşturduğu bir standarttır. Temel amacı Ab standartlarına uygun içerikli yem üretiminin sağlanması kontrolü ve sertifika olarak sunulmasıdır.

 Temel dayanak noktası Avrupa Gıda Mevzuat 178/200 normudur. Temel dayanak noktası yine gıda güvenliği haccp, PAS 222, Avrupa Gıda Uyum Yasalarıdır.

Gıda zincirinin en başında yer alan yem hayvansal gıdaların kalitesini etkileyen dolayısıyla besin zincirini birebir etkileyen faktörlerdendir.

 

Standart diğer yem standartları olan GMP Plus, Qs, Ovocom standartları ile  karşılıklı tanınma ilkelerine göre tanınan bir standarttır. Karma yem üreticileri Efisc standardına sahip bir yemi diğer standartlar dahilinde alıp kullanabilir.

 

Efisc Standardı Belgelendirmesi hangi ürünleri Kapsamaktadır?
Yem ürünlerinin hammdde, imalat, bitmiş ürün ve depolanması taşınması ve satışlarını dahi kapsamaktadır.

 

Efisc Faydaları Nelerdir?
Efisc standardı ve belgelendirmesi ile Yem ürünleri Avrupa pazarında serbest dolaşım hakkını kazanır. Efisc belgesine sahip bir yem yine bir database yoluyla internette yayınlanır hem pazar payı hem de yem ürününün menşei belli olmaktadır. Bu standart sayesinde üretici yem güvenliğinde rehber bir kalite standardına erişmiş olur.

 

Efisc Standardı Belgelendirme Koşulları Nelerdir?
Standart genel koşulları aşağıdaki gibidir.
» Yem üretimi ön şartları
» Operasyonel şartlar
» Risk Analizi
» Haccp koşulları
» Dökünmantasyon
» Geri çağırma prosedürü

 

Efisc Sertifikası Hangi Belgelerden Oluşmaktadır?
» Belirli konularda uygulanan sektör kodları
» Güvenli yem maddeleri için iyi bir uygulama kodu (genel şartlar)
» Sektör özel belgeler (ürünler, tehlikeler, süreçler, risk değerlendirmesi ve kontrol tedbirleri)

 

Sektöre ait sertifikalar Efisc teknik komitesi ile işbirliği içinde olan sektör kuruluşları, sorumlu Avrupa yem maddeleri tarafından geliştirilen Efisc yem güvenliği sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Sektör belgelerinde belirtilen uygulama kodları Efisc besleme güvenliği yönetim sisteminin bir bileşenidir.

 

Sertifika kuralları açıklandığı gibi yan yana koşu, paralel ve bağımsız belgelendirme sistemi yer alıyor. 15 Şubat 2015 sürümü olarak belgelendirme Efisc kuralları 3.1 uygulanabilir. Efisc denetlenebilir sistemde katılım gönüllü sorumluluğa dayanmaktadır.

 

Neden Türcert Ve Belgelendirme
Türcert Yem Sektörünün öncü firmalarındandır.Sektörün gelişmesine katkıda bulunmuş yem güvenliği uzmanları ile tam kapsamlı bir danışmalıkla firmaları belgelendirme süreçlerini yönetmektedir. Süreçleriniz en başından ele alıp Iso Kalite Yönetim Sistemi ile entegre bir yönetim sistemi kurmaktadır.

 EFISC Sertifikasına Kimler Başvurabilir?

Aşağıdaki sektörlerde şirketler standart Efisc sertifikasını alabilir.
» Bitkisel yağlar üretimi yapan kuruluşlar
» Nişasta üretimi üretimi yapan kuruluşlar
» Biyodizel üretimi yapan kuruluşlar

 

Efisc Yem Güvenliği Belgesi ile ilgili her türlü sorularınızı uzmanlarımıza danışabilirsiniz.