Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

Dın 18800

Dın 18800 standardı, 18800 büyük uygunluk sertifikası bir kurumun taşıyıcı çelik konstrüksiyon üreticileri adına kalifiye olduğunu belgeler. DIN 18800 standardı, çelik konstrüksiyonların tasarımı, kullanılacak malzeme belirlenmesi ve malzemenin işlenişi gibi hususlarda önemli şartlar koymuştur ve firmanın imalat hizmetlerinde bu şartları norm şeklinde uygulamasını öngörmüştür. Buna ilave olarak, projenin teknik gereksinimlerine uygun malzeme, cihaz, insan gücü ve kalite güvence ağının imalatçı tarafından kullanmasını sağlar.

Dın 18800 standardı, kapsamında en yaygın olarak kullanılan sertifika Iso 3834 kalite güvence sertifikasıdır. Iso 3834 sistemi, imalatçı ve alt yüklenicileri içeren ve tüm imalat işlerinde kalitenin güvence altına alınmasını amaçlayan bir sistemdir. Iso 3834 belgelendirme işlemleri bu hususta akreditesi yapılmış firmalar tarafından gerçekleşebilmektedir. Ayrıca güvenilirliği bakımından bütün dünyada en çok bilinen Alman standartları da kaynaklı imalatta en fazla kullanılan ve referans gösterilen standartlardır. Firmaların kaynaklı imalat adına yeterliliklerini değerlendirip belgelendirmek için uygulanan Alman standartı, DIN 18800 dür. DIN 18800 uygunluk belgesi, Almanya’ya kaynaklı çelik yapıların satışını gerçekleştirmeyi hedefleyen firmaların sahip olması gereken bir belgedir. Alman firmaları tüm yurt dışı projelerinde de DIN 18800 belgesine sahip firmalarla çalışmayı ön koşul saymaktadır.

Almanya dışında birçok avrupa ülkesi firması da şartnamelerine Din 18800 uygunluk sertifikası mecburiyeti getirmektedir. Denetim ve belgelendirme, bu hususta Alman yapı kurumları tarafından görevlendirilmiş firmalarca gerçekleşebilmektedir.