Bizi Arayın
0212 702 40 00
EnglishArabicBulgarianChinese (Simplified)FrenchGermanGreekItalianRussianTurkishPersianGeorgian

Iso 9001 Eğitimi

İso 9001 Eğitimi Konusu Hakkında Genel Bilgiler

 Iso 9001 Eğitimi

 Iso 9001 eğitimi ile, günümüzün dünyası çok küçük boyutlara gelmiş, teknoloji, enformasyon ve iletişim alanındaki büyük çaplı ilerlemeler toplumları rekabete ve her geçen zaman yeni gelişmelerin olduğu finansal bir yarışa sokmaktadır. Var olan dünya seviyesinde ayakta durabilmek, sektörlerin hepsinde müşteri gereksinimleri ve arzuladıklarına uygun hizmet ve mal üretilmesi ile ve Iso 9001 ağlarının beraberinde getirmiş olduğu anlayış ile oluşabilmektedir. Bu da, çalışanın Iso 9001 eğitiminin yardımı ile kalite bilincinin yükselmesi ve firmalarda, tasarım sürecinden itibaren üretim, pazarlama ve satışın ardından hizmetlere kadar süreçlerin hepsini kapsamına dahil eden ve devamlı gelişmeyi, Iso 9001 eğitim seviyesinin artmasını amaçlayan bir eğitim anlayışı ile gerçekleşecektir. Iso 9001 kalite yönetim ağlarının faaliyete geçirilmesiyle ve Iso 9001 kalite eğitimlerinin giderek yaygın hale gelmesiyle firmaların rekabette olan güçleri artacaktır. Bügünlerde Iso 9001 kalite yönetim ağları konusu hakkında, Iso 9001:2008 kalite yönetim ağları standardları 1987 senesinde Isoteşkilatınca yayımlandığı zamandan itibaren en çok alakayı ve faaliyet alanı bulan standartlar durumuna gelmiştir.

 

Iso 9001 eğitimi, bu koşullara uyumlu hale gelmek ve daha da geliştirmek üzere faaliyete konulmaktadır.Kalite yönetiminin çok fazla değişik uygulaması bulunmaktadır, bunlar arasında mükemmellik yaklaşımı, toplam Iso 9001 kalite yönetim ağları, kalite yönetimi de  bulunmaktadır. En fazla bilineni ve faaliyete konanı Iso 9001 standardına bağlı Iso 9001 ağlarının faaliyete geçirilmesidir.Bu durum elbette tesadüf değildir, çünkü uzun zamandır gerçekleşen faaliyetler neticesinde Iso 9001 ağının kuruluşlardaki başarısı kanıtlanmıştır. 
Iso 9001 kalite yönetim ağı firmalardan uyguladıkları faaliyetleri tam ve ilk seferde doğru şekilde koordine etmelerini, bu koordinasyonu faaliyete geçirmelerini ve faaliyetlerin sonuçlarını gözlemleyerek daha iyi duruma getirmelerini gerektirmektedir. Iso 9001 kalite yönetim ağlarını personellerinizin hepsinin katılımını sağlayacak biçimde ve vermiş olduğunuz desteğinizi göstererek gerçekleştirdiğiniz zaman kuruluşunuzda ileriye yönelik çok fazla gelişmenin ve değişmenin meydana geldiğini göreceksiniz. Bu şekilde daha kalıcı, insan noksanlıklarını minimize etmiş, ihtiyaç duyulan alarm mekanizmaları oluşturularak, doğabilecek negatif durumlardan en kısa zamanda haber alma durumuna erişmiş bir kuruluş durumuna geleceksiniz.

 

Iso 9001 standardını temel alan bir kalite yönetim ağının hem başarılı olmuş hem de başarılı sonuca erişememiş faaliyet örneklerine rastlamak olası bir durumdur. Fakat ihtiyaç duyulan kaynaklar temin edilerek, personellerin hepsinin katılımı ile yapılan uygulamaların hepsi başarıyla sonuçlandığı bir gerçektir.

 

Iso 9001 kalite yönetim ağının geliştirilmesi aşağıdaki süreçleri içerecektir.

 

» Var olan durumun belirlenmesi
» Faaliyet koordinasyonunun hazırlanması
» Dokümantasyon noksaklıklarının tamamlanması
» İnsanların eğitimlerinin koordine edilmesi ve tamamlanması
» Gözleme ve analiz ağlarının kurulması
» İç inceleme, düzletici ve engelleyici uygulamaların gerçekleştirilmesi
» Sistemin ve verimliliğinin yönetim tarafından gözlenmesi

 

Iso 9001 kalite yönetimi gerçekleştiren firmaların hepsi sertifikaya sahip olmaları şart değildir. Sertifikalandırma tarafsız bir inceleme olması sebebi ile benzersiz bilgiler sunmasına rağmen, gönüllü olma esasına dayanmaktadır. Fakat kalite yönetim ağlarının gerçekleşmesinde asıl hedeflenen firmanın uygulamalarındaki kalite ve verimliliğin artması ve daha fazla iyileştirilmesidir.

 

Iso 9001 kalite yönetim standartları serisi, verimli bir Iso 9001 yönetim ağının nasıl oluşturulabileceğini doküman haline getirilebileceğini ve devam ettirilebileceğini göz önüne koymaktadır. Iso 9001 eğitimleri yukarıda sarf edilen bu gelişmeler ve gereksinimler şeklinde işlenmektedir.

 

Iso 9001 Eğitiminin İçeriği

 

» Iso 9001 ve kalite eğitimi, Iso 9004 standardı ve Iso 9000 standartlarındaki esas terim ve ifadeler açıklanması
» Iso 9001 kalite yönetim ilkelerinin açıklanması,
» Iso 9001 eğitimi; Iso 9001 standardındaki  maddelerin  hepsi ayırıntılı olarak açıklanması,
» Iso 9001 eğitimi; Iso 9001 standardı adına sistem dokümantasyon koşullarının açıklanması,
» Iso 9001 eğitimi; Iso 9001 kalite eğitimi adına yapılan pratik çalışmalar,
» Iso 9001 eğitimi; Iso 9001 inceleme, sertifikalandırma ve akreditasyon konusunda hakkında bilgilendirme, konularını kapsamındadır.

 

Türcert belgelendirme ve danışmanlık kuruluşumuz olarak tarafımızdan Iso 9001 eğitimi 2 gün olarak belirlenmiştir. Iso 9001 eğitimi adına belirlenen süre Iso 9001 eğitimi alacak kişi adedine göre değişiklik gösterebilir.

 

Iso 9001 Eğitimine Kimler Katılabilir
Kuruluşlarında Iso 9001 kalite yönetim ağını oluşturmak, Iso 9001 belgesine sahip olmak, Iso 9001 eğitimini almak ve Iso 9001 ağını devam ettirmeyi arzu eden kuruluşların hepsi, kişiler ve Iso 9001 kalite danışmanları tarafından sahip olunabilir. Aynı süreçte, kuruluşa yeni katılan personelin Iso 9001 sertifikası hakkında bilgi sahibi olması veya mevcut personelin bilgi ve yeteneklerinin periyodik şekilde pekiştirilmesine ilişkin olarak da uygulanabilir.